Samsung Apple’ı nasıl indireceğini açıkladı, en başından beri yapılması gereken buydu

Samsung‘un mobil işlemci pazarında Exynos serisi, geçmişte performans ve enerji verimliliği açısından Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerinin gerisinde kaldığı eleştirileri almıştı. Ancak son duyumlara göre, Samsung bu algıyı değiştirmeye hazırlanıyor. Yeni nesil Exynos 2500 işlemcisinin, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 4 modelinden daha üstün performans ve enerji verimliliği sunacağı konuşuluyor.

Samsung‘un bu başarısının ardında, Exynos 2500’de kullanılacak olan ikinci nesil 3nm üretim süreci yatıyor. Bu süreç, işlemcinin daha fazla transistör içermesine ve böylece daha yüksek performans ile daha düşük enerji tüketimi sağlamasına olanak tanıyor. Diğer yandan Qualcomm’un ise 4nm üretim sürecinde kalmayı planladığı söyleniyor.

Samsung Apple’ı nasıl indireceğini açıkladı, en başından beri yapılması gereken buydu

Exynos 2500, hem akıllı telefonlar hem de daha yüksek performans gerektiren tablet ve dizüstü bilgisayarlar için iki farklı modelle piyasaya sürülecek. Exynos 2500-A modeli, sekiz çekirdekli bir yapıda olup, özellikle Galaxy S25 serisi gibi akıllı telefonlarda kullanılacak. Diğer model olan Exynos 2500-B ise on çekirdekli yapısıyla, Galaxy Tab ve Galaxy Book serisi gibi daha fazla işlem gücü gerektiren cihazlarda yer alacak.

Ayrıca, Samsung‘un Exynos 2500’de kendi Görüntü İşleme Ünitesi (NPU) yerine Google’ın Tensor İşleme Ünitesi’ni (TPU) kullanma ihtimali üzerinde de duruluyor. Ancak bu bilgiler henüz kesinleşmiş değil.

Exynos 2500’in bu özellikleriyle 2025 yılında piyasaya sürülecek en güçlü mobil işlemcilerden biri olması bekleniyor. Ancak unutmamak gerekir ki bu bilgiler şu an için sadece duyumlar. İşlemcinin piyasaya sürülmesine yakın Samsung tarafından yapılan resmi açıklamalar, bu iddiaların doğruluğunu test etme şansı verecek. Bu yüzden Exynos 2500 hakkındaki tüm bu bilgileri kesin olarak kabul etmeden önce, Samsung‘un resmi duyurularını beklemekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x